17 Eylül 2009 Perşembe

Bayramın Hakkını Verin / TuzBiber Dergisi Bayram Özel Sayısı Yazım

30' lu yaşlarımın başındayım henüz. '' Nerede o eski bayramlar ? '' deyişinin ne demek olduğunu anlayabilecek kadar yaşlıyım yani. Henüz bayramların tatil olarak algılanmadığı dönemlerin çocuğuyum ben. Bayram öncesi harıl harıl bayram alışverişi yapılan, üzerimize alınan yeni cicileri giyinmek için dört gözle bayramı bekleyen, arefe günü akşamı mis gibi banyo yapıp cicilerimiz yatağımızın başında erkenden yatırılan bir neslin çocuklarıyız çok şükür. Şimdiki gibi bayramı tatil köylerinde, deniz kenarlarında değil de anneanneleri ve babaannelerimizle geçirirdik biz. El öperek, bize verilen bayram harçlıklarına mutlu olup, şeker yemekten bıkmış halde yaşardık bayramları.
Ne oldu da değişti herşey bilmiyorum. Hayatın koşuşturmacası içinde bayramların dinlenme fırsatı olarak görülüp bir el öpmenin, ziyaret yapmanın eziyet olarak görülmesi nasıl açıklanır acaba? Hangimiz özlemiyoruz ki eski bayramları, başucumuzda kırmızı rugan ayakakabılarımız hangimiz bayram sabahını iple çekmediğimizi söyleyebiliriz ki çocukluğumuzda? En çok annemin bana ve benden bir yaş küçük kızkardeşime bir örmek aldığı kıyafetlerdir aklımda yer eden.Her birinin illa ki kendine ait çantası olurdu, küçük hanımlar gibi olurduk her bayram. Bayram sabahı per pak giyinip tüm konu komşuyu tek tek gezerdik; kiminin şekeri, mendili kiminin harçlığı ile dolardı gün sonunda çantalarımız. En çok da yüreğimizde yer eden bayram sevinciyle yorgun düşerdik yataklarımıza.
Şimdi öyle mi oysa? Hızlı yaşamlarımızın bayramları da hızlı. Kimi zaman trafikle boğuşarak birkaç ziyaret yapılıp bayramın hakkı verilmeye çalışılıyor. Çoğu zaman da bayramlar dinlenmek ve kalabalıktan kaçmak için dört gözle beklenir oluyor. Yeni nesil bayram harçlığı almanın tadını yepyeni kıyafetlerle mahalleli ile bayramlaşmayı sanırım bizlerden masal gibi dinleyerek büyüyecek. Çoğumuz yüzlerce insanın birarada yaşadığı apartmanlarda yaşıyoruz. Hangimiz alt komşumuzun adını biliyoruz ki bayramda kapısını çalıp bayram tebriğine gidelim? Mutlaka küçük yerlerde, köylerde kasabalarda eski adetleri yaşatmak, eski dokuyu bozmamak adına sarfedilen çaba çok daha fazladır. Fakat bu bir gerçek ki büyük şehirlerde bayram demek trafik demek, sonu hüsranla sonuçlanan kazalar demek; telefonla ya da mesajla tebrikleşip tatilin keyfine varmak demek.
Bu yazı tam da '' Nerede o eski bayramlar? '' tadında bir yazı oldu farkında olmadan. Hatırladığım, anılarımda yer etmiş öyle güzel, öyle çoşkulu bayramlar var ki istiyorum ki oğlum da o bayramların tadını bir nebze yaşasın. Bayramı tatil olduğu için değil de bayram olduğu için heyecanla beklesin. Büyüklerinin elini öpmenin, topladığı harçlıkları saymanın, şekere doymanın ne demek olduğunu bilsin. Yoksa bunlar yerine bayram deyince denizi, kumu, güneşi aklına getirmesin.
Bayram deyince bir de birbirinden leziz yemekler, tatlılar gelmiyor mu aklımıza? Bir bayram sofrası başında tüm aile keyifli sohbetler eşliğinde yenen yemeği hangi tatil köyünün herşey dahil sistemine değişirsiniz bilemem. Fakat tüm eskiye özlemler gibi burda da iş bizlerde bitiyor.Bayramları iş hayatının ve şehir karmaşası sebebiyle vakit ayıramadıklarımızı görmek için bir fırsat bilmeliyiz. Yoğun ve keyifli iftarlardan sonra bayramı dört gözle beklemez miyiz? Nefsimizi sınadığımız koca bir ay ve renkli iftar sofralarından sonra elbette bayramlar için de özel hazırlıklar yapmalı. Hem ev ahalisini hem de gelecek misafirleri ödüllendirmenin en güzel yolu da mutfaktan geçiyor. Her ne kadar yeni nesil herşeyde olduğu gibi ikramlarda da hazıra ve kolaya kaçsak da bayramın vazgeçilmezi tatlılardır nesillerdir. Bayrama günler kala evlerdeki telaşlı hazırlıklar sonunda afiyetle yenir el açması börekler ve baklavalar ; incecik sarılmış sarmalar.
Gün geçtikçe modernleşme adı altında çoğu geleneğimizi unutur olduk. Ama neyi unutursak unutalım ait olduğumuz toplumun alışkanlıklarından, geleneklerinden kopup başka biri olamayız. Kendimize, özümüze ait olanı yaşamak, yaşatmak ve çocuklarımıza da bu duyguyu aşılamak ise büyük sorumluluğumuz.
Bu bayramı ve bundan sonraki tüm bayramları hakkını vererek yaşayabilmek için işte size öneriler. Hepimiz biliyoruz mutlaka ama olur ya unutanlar varsa bir kere de ben yazayım istedim ;
* Bayram temizlik demektir, bayram temizliğinizi yaptırın, gelenleri güler yüzünüz kadar mis kokulu evinizle de karşılayın.
* Bayramda ikram edilmek üzere tatlılarınızı yapın ya da yaptırın. Hiç olmadı hazır alın, unutmayın tatlısız bayram olmaz.
*Uzaktan gelen misafirleriniz için yemeklerinizi yapın. En azından böreğiniz, sarmanız hazır olsun, misafiri aç göndermek yakışık almaz.
*Kapınızı çalacak minik misafirlerinizi de unutmayın, boş çevirmek olmaz. Onlara vermek için bozuk para, şekerleme, mendilleri önceden hazırlayın.
*Arefe akşamı tertemiz banyonuzu yapıp ertesi gün için yeni ya da temiz giysilerinizi hazır edin. Mümkünse çocuklarınıza yeni kıyafetler alıp onları bayramda sevindirin.
*Bayram sabahı evin erkekleri bayram namazından gelene kadar kahvaltı sofranızı hazır edin. Kahvaltı öncesi herkesle bayramlaşıp sofranıza neşeyle oturun.
*En önemlisi de yakın akrabalarınızı ziyaret edip bayramlarını tebrik edin. Uzakta olanları da telefonla ya da mesajla kutlamayı unutmayın.
Kısacası bu bayram bayramın hakkını verin. Herkese iyi, neşeli, bol kahkahalı bayramlar diliyorum. Baklavayı ölçülü yiyin, trafiğe dikkat edin, bayram sonrası belki fiziken dinlenmiş olarak değil ama içiniz rahat işinize gücünüze geri dönün.

7 kİşİ fİkrİnİ söylemİş:

tadınadoyamadım-dilek dedi ki...

Kalemine sağlık canım

Şimdiden mutlu bayramlar

Anne İş'te dedi ki...

Yaseminciğim ne güzel anlatmışsın.Ellerine,yüreğine sağlık arkadaşım.Şükür bayram öncesi ve bayramda her evde yaşanan tanıdık telaşe ve sevinçler.

Ama biz bu bayram(evlendiğimizden beri ilk kez)bayramı tatil olarak düşündük.Doğru olmadığını biliyorum ama öyle oldu.İznin olursa bayram yazısı olarak sana link vereceğim ve

sana,eşin ,küçük adamın,ailen ve tüm sevdiklerinle,sevenlerinle;keyifli,huzurlu bir bayram diliyorum canım.

Sevgilerimle..

Anne ve kızları dedi ki...

Çok güzel anlatmışsın canım!Ağzına sağlık!
Mutlu bayramlar diliyorum sana!

şeker pasta dedi ki...

Neşeli 'şeker gibi' bir bayram dileğiyle... Mutlu Bayramlar...

Eylem dedi ki...

geçmiş bayramın kutlu olsun.

Cocukla Cocuk dedi ki...

Ağzınıza sağlık, ne güzel anlatmışsınız.

ஐ : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : ஐ dedi ki...

Üşenmeden okudum valla kanka, ne kadar aynıyız ya süper yazmışsın

Ordan Burdan Hayattan Bizim Usul Makarna' da